Browse By

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

W dokumentacji kosmetyku bardzo ważna jest ocena, czy można go bezpiecznie stosować. Bierze się tu pod uwagę miejsce i sposób aplikacji kosmetyku oraz grupę odbiorców, dla których produkt został przeznaczony (np. z cerą atopową).
Nie wolno wprowadzać do obrotu kosmetyków zawierających niedozwolone substancje oraz przekroczone ilości sub¬stancji dozwolonych. Listy substancji dozwolonych w ograniczonych ilościach, niebezpiecznych i niedozwolonych oraz wzór znaku graficznego regulowane są przez odpowiednie rozporządzenia. Nad tym, by skład kosmetyków był bezpieczny, czuwają Komisja Europejska oraz organ doradczy – Komitet Nauko¬wy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów
(Scientific Committee on Consumer Safety – SCCS). SCCS to zespół utworzony przez ekspertów (niezależnych toksykologów) z instytucji naukowych i organów administracji.
kosmetyki
Farmona20140625_IMG_4320
Obecne przepisy prawne zabraniają oraz poszczególnych składników lub ich przeprowadzania testów na zwierzętach grup. Rozporządzenie zakazuje też testów na zwirzętach w całej Unii Europejskiej wadzania produktów i surowców, których w zakresie badań produktów gotowych receptura końcowa była przedmiotem testów na zwierzętach. W nadzwyczajnych okolicznościach można zwrócić się do Komisji, która w porozumieniu z Komitetem ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) może odstąpić od zakazu stosowania takiego składnika. Uchylenia najczęściej są wydawane wówczas, gdy nie jest możliwe zastąpienie danego składni¬ka innym.
Źródło: http://www.pzh.gov.pl/

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>